Smartband a smartwatch - kiedy sprawdzi się opaska, a kiedy zegarek?

Smartband a smartwatch - kiedy sprawdzi się opaska, a kiedy zegarek?

Kochasz aktywność fizyczną, zapewne nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy smartwatch lub opaska mogą pomóc w treningu? Czy urządzenia te różnią się czymś więcej niż ceną i wyglądem zewnętrznym? Dziś odpowiemy na te i wiele innych pytań, jakie pojawiają się w głowach osób, stojących przed wyborem co kupić opaskę czy inteligentny zegarek?

Smartwatch i smartband jak ogień i woda

Smartband i smartwatch mają jedną wspólną cechę. Oba mogą zostać sparowane z innymi urządzeniami (nie tylko mobilnymi). Jednak na tym stwierdzeniu tak naprawdę podobieństwa obu urządzeń się praktycznie kończą. Smartwatche i smratbandy różnią się między sobą praktycznie wszystkim. Inny jest w nich sposób wymiany danych, czy też pełnione funkcje.

Urządzenia wearables, które warto mieć

Zegarek smart, opaska produkowane są jako tzw. urządzenia ubieralne. Z założenia mają przenikać w ludzką naturę. Mają tak dobierane funkcje, aby skłonić użytkownika do porzucenia smartfonów i klasycznych zegarków. Dzięki ciągłemu kontaktowi z ciałem (dokładniej z nadgarstkiem) mogą nieustannie dostarczać informacji na temat różnych parametrów organizmu. Dane, które możemy uzyskać, różnią się od rodzaju, modelu urządzenia wearables stąd nasza dobra rada. Decyzję o zakupie opaski, czy też smartwatcha dobrze zacząć od odpowiedzi na pytanie, do czego potrzebujemy, tego typu urządzeń? Zobaczmy najpierw, co znajdziemy w smratbandach?

Smartbad ulubiony gadżet każdego sportowca

Smartband to rodzaj opaski z wyświetlaczem. Opaska sprawdza się, gdy szukamy stricte wsparcia treningowego dla aktywnych. Pozwala monitorować takie obszary życia jak: sen, aktywność fizyczna, tętno, kroki. Do pełnej funkcjonalności potrzebuje połączenia ze smartfonem lub tabletem oraz specjalną aplikację. Opaska łączy się z telefonem przy pomocy Bluetooth. Dzięki Bluetooth opaska pokazuje aktualną godzinę, informacje o pogodzie, połączeniach i wiadomościach. Wbudowana funkcja GPS umożliwia odczyt bieżącej lokalizacji. Możliwe jest też zaplanowanie trasy rowerowej, czy biegu. Reasumując, opaski smart wyposażone są w takie funkcje jak:

 • akcelerometr – liczenie ilości kroków i spalonych kalorii,
 • monitoring aktywności fizycznej (pulsometr),
 • monitoring i analiza snu,
 • moduł GPS - śledzenie przebytej trasy,
 • bluetooth i wibracje – informowanie o przychodzących połączeniach i powiadomieniach, pogodzie, godzinie po synchronizacji z telefonem,
 • wodoodporność.

Spróbujmy teraz zebrać możliwości smartwatchów.

Smartwatch osobisty trener i asystent

Smartwatch to typ zegarka sportowego posiadającego swój własny system operacyjny oraz wyświetlacz kolorowy. Wbudowana technologia Bluetooth pozwala na wymianę danych ze smarfonem lub tabletem. W przeciwieństwie do opasek smart może działać samodzielnie. Nie wymaga on synchronizacji danych tak, jak opaska. O wiele bardziej rozbudowany ma interfejs użytkownika oraz większe możliwości zarządzania danymi. To sprawia, że inteligentne zegarki są cięższe niż opaski, ale jak to się mówi coś za coś. Smartwach potrafi dużo więcej niż opaska. Zegarki smartwatch poza wymienionymi funkcjami opasek mają szereg dodatkowych funkcji, jak:

 • możliwość uruchomienia migawki aparatu w telefonie przyciskiem w zegarku,
 • bluetooth i wibracje – informowanie o przychodzących połączeniach i powiadomieniach
 • odczyt wiadomości, maili, smartwatche można dodatkowo odpowiadać na wiadomości bez wyciągania telefonu z kieszeni,
 • prowadzenie rozmowy (pełnią funkcję zestawu głośnomówiącego),
 • wyświetlacz, kolorowy (wykonany w technologii e-papier),
 • system operacyjny (najczęściej Android Wear / Wear OS, lub watchOS / modele marki Apple),
 • sprawdzenie kalendarza,
 • sprawdzenie pogody,
 • sprawdzenie indeksu UV (natężenia promieniowania),
 • wyświetlanie powiadomień z telefonu,
 • kontrola treningów (sprawdzanie dystansu, tempa, poprzednich wyników),
 • możliwość ustawienia parametrów treningu (czas trwania, dystans, ilość kalorii do spalenia).

Większa funkcjonalność zegarków inteligentnych niektórym rekompensuje ich wagę i wielkość. Smartwatch ceniony jest też za możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje. Wystarczy wgrać konkretne aplikacje jak, chociażby kontrola wydatków, czy lokalizacja telefonu.

Jak wynika z porównania możliwości obu urządzeń, smartband lepiej sprawdzi się dla tych, którzy szukają akcesoriów, które będą wspierać ich w treningu. Opaski są lekkie poręczne, sprawdzą się w każdej aktywności fizycznej. Jeśli żyjesz aktywnie, jednak nie możesz rozstać się ze smartfonem, wybierając smartwatch, nie pożałujesz decyzji. Gdy liczy się dla ciebie szybkość reakcji, niezależne działanie względem smartfonu, nie ma lepszego urządzenia, jak smartwatch.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December